Zdravá alternatíva za cukor neexistuje. Ako je na tom med?

Pre niekoho je med príležitosť k zdravému mlsaniu bez výčitiek svedomia, pre iných len predražený cukor. Niekto med považuje za všeliek a niekto zas nedá dopustiť na kozmetiku s medom.

Ako je to však naozaj? Je pre nás med taký zdravý a prospešný ako sa tvrdí?

Zloženie medu

Viete, prečo sa med nikdy nepokazí? Pretože prirodzene obsahuje látky, ktoré usmrcujú baktérie. Obsahuje prirodzené antibiotika, preto nám pri prechladnutí pomáha lyžička medu. Flavonoidy v mede sú tiež účinné proti vírusom a jednotlivé zložky medu sa skúšajú aj proti rakovine.

🙂 Asi 95% z medu sušiny sa skladá zo sacharidov, predovšetkým fruktózy a glukózy. 5-10% z celkových sacharidov sú oligosacharidy, celkom asi 25 rôznych di- a trisacharidov.

🙂 Glykemický index medu sa pohybuje od 32 do 80.

🙂 Okrem toho, med obsahuje malé množstvo proteínov, enzýmov, aminokyselín, minerálnych látok, stopových prvkov, vitamínov, aromatických zlúčenín a polyfenolov.

🙂 Bolo preukázané, že med má antimikrobiálne, antivírusové, antiparazitické, protizápalové, a protinádorové účinky.

Účinky medu na zdravie

V tomto sa literatúra veľmi líši. V jednej rozsiahlej vedeckej publikácii autori uvádzajú, že med má celý rad pozitívnych nutričných a zdravotných účinkov, ak je konzumovaný pri vyšších dávkach a to, od 50 do 80 g (Bogdanov, 2013). Jedna lyžička repkového medu váži asi 12g.

SAM_1781

V tomto bode sa na chvíľu zastavme. Med obsahuje 95% glukózy a fruktózy a je zdraviu prospešný pri dávkach 50-80g? Takže keď si to vypočítate, pri dávke 80g medu (6-7 lyžičiek medu), prijímate 76g cukru (zložením taký istý ako cukor, ktorý bežne používate na sladenie čaju- je jedno, či ide o rafinovaný biely, hnedý, žltý….) a 4g zmesi látok, ktoré by mali byť prospešné.

V predchádzajúcich článkoch sme veľa diskutovali o tom, ako cukor ničí vaše zdravie. Ako je teda možné, že na jednej strane vedci odsudzujú cukor a na druhej strane, keď je súčasťou medu, tak je omilostený?

Argument 1: Med obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok ako antibiotiká, antivirotiká, flavonoidy, antioxidanty, vitamíny, minerály, bielkoviny, stopové prvky a pod…. pri ktorých boli preukázané antimikrobiálne, antivírusové, antiparazitické, protizápalové, a protinádorové účinky.

Protiargument:

Áno. Pokiaľ skúmate jednu zložku, ktorá sa nachádza v mede, napríklad flavonoid pinocembrin, teplostabilné antibiotikum.

Vžite sa teraz na chvíľu do úlohy vedca. Viete, že med obsahuje túto zložku. Čo urobíte? Izolujete ju z medu čistú. Zistíte, že v mede sa táto látka nachádza v 0,01% hmotnostnom zastúpení. Chcete zistiť, čo táto látka robí. Za model si zvolíte infikované laboratórne myši, ktorým naordinujete túto látku v nadmernom množstve. Po desiatich dňoch zistíte, že táto látka potlačila u myšiach infekciu.

Aké informácie sa dostanú k vám? Med lieči chrípku! Je to však naozaj tak? Nie.

Iba jedna zložka z medu lieči chrípku.

Tá sa v mede nachádza v takom mizivom množstve, že keby ste dodržiavali predpísané množstvo, ktoré je naozaj účinné, veľké kvantum fruktózy v mede by vám na druhej strane zničilo pečeň.

Argument 2: Med má nízky glykemický index, zvyšuje obsah cukru v krvi postupne a nespôsobuje taký vysoký nárast inzulínu v krvi ako cukor.

Protiargument:

GI medu sa pohybuje od 32 do 85 v závislosti od rastlinného zdroja. O GI však v tomto prípade vôbec nejde, je zavádzajúci a len odpútava pozornosť od toho podstatného. GI je dvojsečná zbraň. Na jednej strane tvrdí, že nízky GI je pre nás dobrý.

ALE…

Fruktóza má nízky GI a glukóza vysoký. Zatiaľ čo glukóza je tá „dobrá“ časť cukru, ktorá síce spôsobuje vysoký nárast cukru v krvi a vysoký inzulín, metabolizuje sa každou bunkou nášho tela.

Fruktóza je tá „zlá“ časť z cukru. Má síce nízky GI, je odporúčaná pre diabetikov, nezvyšuje cukor v krvi a nespôsobuje taký vysoký nárast inzulínu v krvi ako glukóza. Avšak metabolizuje sa v pečeni a ničí pečeň a môže za to, že priberáme.

A teraz k veci. Čím viac fruktózy med obsahuje, tým nižší GI má. Vďaka nízkemu GI je považovaný med za prospešný, no my už vieme, že to tak nie je, pretože obsahuje vysoký obsah fruktózy, ktorá nám zdravie naopak ničí.

Med s nízkym GI → obsahuje viac fruktózy → fruktóza ničí pečeň a môže za priberanie.

Med s vysokým GI → obsahuje viac glukózy → glukóza môže sa vysoký nárast cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu.

Argument 3: Med je zdravý, lebo je prírodný.

Protiargument: Aj muchotrávky sú prírodné a do čaju si ich nedávam.

Argument 4: Med je lepší ako cukor.

Protiargument:

Nie je to pravda. Vedci, ktorí sa zamerali na 3 cukry: biely rafinovaný cukor, med a HFCS (kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy) zistili, že majú podobné účinky na metabolické zdravie. V závere hodnotia, že

nevidia žiadny zdravotný prínos v konzumácii medu oproti bielemu cukru alebo HFCS,

pretože z nameraných dát vyplýva, že všetky tri druhy cukru vplývajú na metabolické zdravie úplne rovnako, pričom nenamerali žiadny zdravotný prínos z konzumácie týchto cukrov (Raatz, 2015).

Argument 5: Med je prospešný v kozmetike.

Protiargument:

Med vyťahuje zo spodných častí pokožky kolagén a viaže ho. Kolagén je potrebný pre vašu pokožku, zabezpečuje flexibilitu a čím viac ho máte, tým menej starnete.

Med má preto opačný účinok na pleť proti starnutiu.

Je teda med zdraviu prospešný či nie?

To závisí od uhla pohľadu. 95% medu tvorí glukóza a fruktóza, čo sú jednoduché cukry, ktoré sa nachádzajú aj v klasickom bielom cukre, ktorý viete, že je pre vaše zdravie škodlivý.

Glykemický index v tomto prípade nehrá žiadnu rolu, pretože čím je nižší, tým viac fruktózy med obsahuje. Fruktóza ničí pečeň a je zodpovedná za priberanie. Čím vyšší je glykemický index, tým viac glukózy med obsahuje. Glukóza zas rýchlo zvyšuje cukor v krvi a vedie k inzulínovej rezistencii.

Med skutočne obsahuje látky, ktoré sú účinné proti baktériám, vírusom, zápalom, rakovine, plesniam a pod., skutočný účinok však majú až pri vysokých dávkach.

Čo si o tom myslím ja?

Pokiaľ si neviete predstaviť život bez toho, aby ste svoj čaj či kávu osladili, med môže byť dobrou náhradou za cukor. Treba však myslieť na to, že stále je to cukor a neočakávať od medu zázračné liečivé účinky. Pokiaľ sa chcete úplne vyhnúť pridanému cukru, patrí do toho aj med.

Na záver zaujímavosť o slovenskom mede

Možno si myslíte, že na Slovensku je všetko najhoršie. To nie je pravda. Počuli ste už o mede Manuka? Manuka obsahuje najväčší podiel účinných terapeutických látok. Na Slovensku sa vedie rozsiahly výskum v oblasti medu a vedci zistili, že náš med je kvalitou porovnateľný s Manukou. Vo všeobecnosti, naši včelári vyrábajú veľmi kvalitný med. Preto ak rozmýšľate nad kúpou kvalitného medu, neváhajte sa obrátiť práve na našich včelárov.


Zdroje: Bogdanov, Stefan, et al. „Honey for nutrition and health: a review.“ Journal of the American College of Nutrition 27.6 (2008): 677-689.Raatz, Susan K., LuAnn K. Johnson, and Matthew J. Picklo. „Consumption of Honey, Sucrose, and High-Fructose Corn Syrup Produces Similar Metabolic Effects in Glucose-Tolerant and-Intolerant Individuals.“ The Journal of nutrition145.10 (2015): 2265-2272.