Ako si predĺžiť život? Jedzte menej!

Ročne sa vyhodia miliardy na výskum v oblasti kozmetického priemyslu, ktorý bojuje proti známkam starnutia. Všetky tieto produkty však pôsobia len na povrchu. Samotné starnutie však prebieha oveľa hlbšie, ako dokážeme vidieť voľným okom- na bunkovej úrovni. A vedci prišli na to, že znížením konzumácie jedla, sa proces starnutia spomalí.

Keď obmedzíte konzumáciu kalórii, vaša dĺžka života narastie lineárne,“ tvrdí profesor John Price z Univerzity v Brigham. Nižší príjem kalórii vedie k spomaleniu produkcie ribozómu a k predĺženiu života. Prinajmenšom u myší.

Ribozómy sú dôležité pre produkciu bielkovín a bunka na ich fungovanie míňa až 20% zo svojej celkovej energie. Všetko na výrobu bielkovín, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie bunky.

Predstavte si ribozómy ako komplexný stroj, napríklad auto. Takýto stroj potrebuje postupne obmeniť súčiastky, najskôr pochopiteľne tie, ktoré sa opotrebúvajú ako prvé. Ak sa prvé opotrebujú pneumatiky, nevyhodíme predsa kvôli tomu celé auto. Vymeníme iba pneumatiky.

Pre bunky nie je praktické zničiť celý ribozóm, keď prestane správne fungovať. Bežná oprava určitej časti ribozómu, dovolí ribozómu ďalej pokračovať v tvorbe proteínov vysokej kvality. Tie zabezpečia správne fungovanie buniek. V konečnom dôsledku aj celého organizmu.

Princíp, akým sa spomalí starnutie?

Menší príjem kalórii, spomalí prácu ribozómov a dáva im tým viac času na opravu ich poškodených oblastí, resp. častí.

Výskumná skupina pod vedením profesora Pricea pozorovala dve výskumné skupiny myší. Kým jedna skupina myší mala neobmedzený prístup k jedlu, druhá skupina mohla prijať iba 35% denného príjmu kalórií. Samozrejme s prísunom všetkých živín potrebných pre život.

Vedci zistili, že v prípade myší s obmedzeným kalorickým príjmom, došlo k biochemickým zmenám organizmu, ktoré viedli k spomaleniu starnutia a teda lineárnemu nárastu dĺžky života.  Myši, ktoré mali obmedzený kalorický príjem, mali paradoxne viac energie a dokonca menej chorôb. Dokázali nielen to, že takéto myši žijú dlhšie, ale aj kvalitnejšie, a zostávajú telesne dlhšie mladšie.

Profesor Price však odkazuje, že aj keď výsledky výskumu ukázali, že obmedzenie príjmu kalórii predlžuje život, ľudia by nemali začať s počítaním kalórii a dúfať, že ostanú navždy mladí. Kalorické obmedzenie nebolo testované na ľuďoch ako stratégia proti starnutiu. Hlavným posolstvom je pochopenie dôležitosti starostlivosti o naše telo.

Myšlienka na záver

Jedlo nie je len materiál, ktorý spaľujeme. Nemá riešiť trápenia, nudu, chute či nenásytnosť. Pri konzumácii jedla prijímate zároveň signály, ktoré hovoria vášmu telu a bunkám ako reagovať. Dôležitým zistením je, že jedlo súvisí aj s mechanizmom starnutia, nie len s váhou či ochoreniami.

Je to len ďalší dôvod na to, aby sme brali zodpovednejšie to, čo jeme a samozrejme aj to, ako veľa toho zjeme A nezabúdajte: „Keď to neuzná za jedlo vaša babička, jedlo to nie je.“


Zdroje: Mathis, Andrew D., et al. „Mechanisms of in vivo ribosome maintenance change in response to nutrient signals.Molecular & Cellular Proteomics 16.2 (2017): 243-254.