Svoje chute na jedlo neovládate. Tak zmeňte svoje chute

Viete prečo je tak nemožné ovládať svoje chute? Pretože sme pod totalitnou vládou našej biochémie. Vďaka našej strave sme v permanentne zdrogovanom stave.

Čo to znamená?

Naša spokojnosť ako aj naše závislosti sú úzko prepojené. Boli sme prírodou naprogramovaní tak, aby sme prežili. Preto máme úžasný hormonálny mechanizmus, ktorý nás do veľkej miery ovláda. Ciest ako pociťovať uspokojenie je viacero, jednou z nich je dopamínová.

Akonáhle robíme niečo, čo vedie k nášmu prežitiu, ako konzumácia cukru alebo sex, dopamín sa uvoľňuje, dopadá na receptory na mozgu a dáva nám informáciu o tom, že robíme dobrú vec. A nielen to. Aktivita je veľmi príjemná, cítite sa spokojne a šťastne a túžite ju zopakovať.

Prečo je konzumácia cukru a sex v jednej dráhe?

Nuž vďaka sexu a cukru ste tu. Sex je jasný, no a čo sa týka cukru, každá jedna bunka vo vašom tele potrebuje na prežitie cukor. Okrem toho je cukor súčasťou ovocia a zeleniny (vynechajme na chvíľu sladkosti), vďaka čomu konzumujete aj vitamíny a minerály, ktoré sú pre vašu existenciu nevyhnutné.

predchádzajúcom článku som písala o tejto mašinérii a hlavne o tom, prečo ste sa stali rezistentnými voči dopamínu. Cieľom tohto druhého článku je dať vám návod, ako sa z tohto kolobehu vymaniť. Ťažko vám sem napíšem overený postup ako na to. Môžem vám však napísať ako som na to išla ja.

Návod a postup ako zmeniť svoje chute

Začnite od toho najjednoduchšieho. Nepíšte si denník, dajte tomu voľný priebeh. Zľahka aplikujte jednotlivé kroky a zaručujem vám, že keď si o dva-tri mesiace dáte kúsok čokoládky, bude vám z nej zle. A o to predsa ide, však? Tak poďme na to!

  • Pite vodu, čaj a kávu bez cukru. Samozrejmosťou je vynechať sladené nápoje- akékoľvek. Týka sa to aj džúsov a smoothie. Prečo? O tom som už tiež písala….
  • Vynechajte rýchle občerstvenie a sladkosti. Keksíky, cukríky, čipsy, zmrzliny- sú to najhoršie potraviny na tejto planéte. Riaďte sa heslom: Keď to neuzná za jedlo moja babička, jedlo to nie je (článok na túto tému nájdete tu).
  • Zaraďte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny. Ráno chleba s maslom, na obed mäso s ryžou a večer chleba so syrom? Nečudujte sa, že sa cítite mizerne a s vaším zdravím a výzorom to ide z kopca.

Čo tak dať si na obed šalát ako hlavné jedlo? Dám vám však jednu radu. Šalát je skvelým riešením, napriek tomu, primiešajte si do šalátu ryžu, celozrnné cestoviny, kuskus, zemiaky alebo napríklad kukuricu. Nekonzumujte iba čistú zeleninu. Je potrebné, aby váš šalát obsahoval bielkoviny aj sacharidy.

  • Najdôležitejším krokom je zaradiť do svojho jedálnička ovocie. Vždy keď budete mať chuť na sladké, siahnite po ovocí. Celkovou úpravou stravovania sa zbavíte aj chutí na nezdravé potraviny.
  • Toto bola tá ľahšia časť. Pokiaľ ste vydržali mesiac bez sladených nápojov, sladkostí, čipsov a začali ste konzumovať viac zeleniny a ovocia, určite sa cítite lepšie. Pokiaľ však chcete skoncovať s cukrom úplne, máte ešte čo robiť.

Začnite s čítaním etikiet. Na vašom mieste by som začala s jogurtami. Kupujte nesladené. Nie sladené umelými sladidlami, stéviou a podobnými nezmyslami. Zdravá alternatíva za cukor totiž neexistuje.

Všímajte si ďalšie potraviny, ktoré bežne používate ako kečup, horčica, majonéza a podobne. Horčica bez cukru je napríklad „dijonská“. Ak nájdete majonézu a kečup bez cukru, napíšte mi! Mne sa to ešte nepodarilo.

Nezmyslami sú aj rastlinné mlieka, jogurty, smotany a podobné výrobky. Prečítajte si z čoho sú zložené a asi budete sami prekvapení. Na prvom mieste cukor. A čo je na prvom mieste na etikete o zložení, toho je vo výrobku najviac.

Cukor pre svoj život potrebujete, je to normálne. Dôležité je prijímať cukor v čo najprirodzenejšej podobe, teda v zelenine a v ovocí. Ďalej vám pomôže venovať sa čo najviac aktivitám, ktoré uvoľňujú dopamín. Medzi to patrí napríklad šport, pohyb v prírode, dobrá a pestrá strava a sex. Vyskúšajte to sami, a pokiaľ máte vlastné riešenia alebo tipy ako ovládať svoje chute, napíšte mi! Budem sa na vaše príbehy veľmi tešiť.