Glukóza či fruktóza- z čoho priberáte?

Poznáte aj vy ten chuťový rozdiel medzi glukózou a fruktózou? Isteže nie ? Váš jazyk sotva nájde rozdiel medzi týmito dvoma cukrami. Váš mozog je však múdrejší a on ten rozdiel rozhodne spozná.

Ľudský mozog reaguje odlišne na príjem fruktózy a glukózy.“ Túto myšlienku prezentovali aj vedci na každoročnom stretnutí združenia amerických neuropsychofarmakológov v Arizone.

Glukóza vs fruktóza

Glukóza aj fruktóza sú jednoduché cukry. Bežný cukor obsahuje 50% glukózy a 50% fruktózy. Ich metabolizmus v ľudskom tele je však odlišný. Glukóza je nevyhnutným zdrojom energie každej bunky v tele. Váš organizmus ju získava rozkladom zložených sacharidov.

Fruktóza je jednoduchý cukor, ktorý sa bežne nachádza v čerstvom a sušenom ovocí alebo v ovocných šťavách. Je pridávaná aj do priemyselne spracovaných potravín pod rôznymi názvami. Vo forme fruktózového sirupu ju nájdete v omáčkach, balzamikovom octe, čokoládach, sušienkach, ochutených jogurtoch, limonádach, nízkotučných mliečnych produktoch (kde výrobca tuk nahradil cukrom pre zlepšenie chute).

Fruktóza zvyšuje príjem jedla

Príjem fruktózy zvyšuje príjem jedla a vedie k obezite. Fruktóza pôsobí na dráhu v mozgu, ktorá je zodpovedná za odmeňovanie jedlom. Dokonca pri priamom podaní fruktózy do mozgu hlodavcov, spôsobila fruktóza pocit potreby kŕmenia. Prečo by vás to malo zaujímať?

Každý šiesty Slovák je obézny (16,3 % obyvateľov). Najobéznejší Slováci sú vo veku 65-74 rokov (33,0 %). Naopak najmenej obézni sú mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov (2,7 %).

Cukor je najčastejším dôvodom nealkoholického stukovatenia pečene a inzulínovej rezistencie (poruchy metabolizmu cukrov). Jediným miestom metabolizmu fruktózy je totiž pečeň. Tu sa vstrebáva len 20% a nevyužitých 80% sa ukladá ako tuk.

Výsledkom celej mašinérie je metabolický syndróm, ktorý sa podieľa na srdcovo-cievnych ochoreniach, rakovine a cukrovke.

Prísun glukózy v potrave spôsobuje na rozdiel od fruktózy uvoľnenie hormónov sýtosti a pocitu plnosti. U ľudí sa zistilo, že glukóza znižuje aktivitu hypotalamu, pričom sa dostaví pocit sýtosti. Fruktóza takto vôbec nepôsobí.

Čo na to veda?

Vedci z Univerzity Južnej Karolíny skúmali odpoveď mozgu na chuť do jedla. Skupinu 24-och mužov a žien rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina vypila nápoj s čistou glukózou a druhá nápoj s čistou fruktózou. Následne im ukázali obrázok jedla a títo mali určiť akú majú chuť na jedlo.

Trochu úsmevný experiment, ktorý by ste si mohli spraviť u seba v obývačke, pričom vaši pokusní jedinci by boli členovia rodiny. Ak to náhodou vyskúšate, určite mi napíšte! Vedci však neostali iba pri pocitoch testovaných, použili aj magnetickú rezonanciu mozgu.

Pomocou nej zisťovali, akú veľkú aktivitu spustí obrázok jedla v časti mozgu, ktorá spustí túžbu po jedle. Silnejším spúšťačom tejto aktivity mozgu bola fruktóza. Nápoj s obsahom fruktózy vyvolal aj väčšie pocity hladu a túžbu po jedle.

Závislosť porovnateľná s alkoholizmom

Fruktóza je teda tou zákernou molekulou, ktorá okrem prejedania sa spôsobuje aj závislosť porovnateľnú s alkoholizmom. Oslabuje imunitný systém, narúša trávenie, prekysluje tráviaci trakt, zhoršuje vstrebávanie minerálov, znižuje plodnosť.

Urýchľuje starnutie, podporuje vznik demencie, porušuje hormonálnu rovnováhu, zvyšuje hladinu adrenalínu, spôsobuje úzkosť a stratu koncentrácie. Podieľa sa aj na rakovine vaječníkov, prsníka, prostaty, konečníka, žlčníka a pankreasu.


Zdroje: „Fructose and glucose: Brain reward circuits respond differently to two kinds of sugar“ on ScienceDaily, „Ako sme na tom v EÚ s obezitou?“ na ec.europa.eu, https://iquitsugar.com, „Why is fructose bad for you“ on authoritynutrition.com