Prečo majú dievčatá pubertu skôr a muži majú prsia?

„To snáď ani nie je možné! Tá malá žaba má sotva 10 rokov, a už je drzá ako ploštica a správa sa ako pätnásťročná!“ Poznáte to? Včasnými pubertálnymi znakmi netrpia len mladé dievčatá. Aj muži majú svoje dni a niekedy aj prsia. Prečo je tomu tak? Je to len otázka doby a zlej stravy? Verte alebo nie, je za tým omnoho viac. Dievčatá si predčasnú pubertu nevybrali dobrovoľne a muži prsia už rozhodne nie.

Ako vzniká puberta?

Dievčatá vstupujú do puberty čoraz skôr (Weil, 2012). Chlapcov sa to netýka a nikto nevie prečo.  To je samozrejme pre rodičov veľmi stresujúce. Prečo prichádza skôr? To nie je úplne jasné. Sú tu však isté predpoklady. Je dokázané, že obezita súvisí aj so skorším nástupom puberty. Vznik puberty totiž súvisí s priberaním.

Leptín je hormón sekretovaný tukovými bunkami. Bez leptínu nie je puberta. Najprv musíte nabrať nejaký tuk, aby potom leptín mohol celý proces puberty začať. Kvôli rozšíreniu obezity dnes hladiny leptínu rastú vyšším tempom a tým aj puberta prichádza skôr.

Prečo rastú prsia?

Rast prsníkov môžu ovplyvniť tri rôzne zdroje: vaječníky, tukové bunky produkujúce estrogén a chemikálie pripomínajúce estrogén.

Čím viac tuku tým viac estrogénu.

A platí to rovnako pre ženy aj mužov. Preto niektorí muži s vyšším BMI majú prsia. Ďalším zdrojom môžu byť chemikálie v životnom prostredí, ktoré pripomínajú estrogén- environmentálny obezitogén.

Endokrinológ Robert Lustig vo svojej fenomenálnej knihe: „Cukor- náš zabijak“ píše o jednej svojej päťročnej pacientke, ktorá prišla na jeho kliniku. Dievčatko v priebehu roka pribralo 9 kilogramov a začali jej rásť prsia. Až podrobnejšia anamnéza ukázala, že jej matka začala pri kúpaní svojej dcéry používať sprchový gél Vivtoria´s Secret. Na fľaštičke bolo veľkými písmenami písane: LEN PRE DOSPELÝCH. Sprchový gél totiž obsahoval rastlinný estrogén. A vy už viete, že estrogén spúšťa pubertu.

Ako je možné, že rastlinný estrogén má takú moc ako náš prirodzený ľudský estrogén? Je to veľmi jednoduché. Estrogénový receptor (miesto, na ktoré nasadne estrogén a spúšťa tak kaskádu hormonálnych zmien) je veľmi promiskuitný. Čo to znamená? Jeho tvar je taký flexibilný, že sa naň naviaže akákoľvek látka, ktorá len vzdialene pripomína estrogén. A tak sa stane, že pubertu, priberanie a rast prsníkov vyvolá látka, ktorá sa len vzdialene podobá estrogénu a pochádza z vonkajšieho prostredia, napríklad aj zo sprchového gélu. Mimochodom, keď matka spomínaného dievčatka gél prestala používať, priberanie a vývoj pŕs u dievčatka ustalo.

Kde nájdete neprirodzené estrogény?

Takmer všade. V našom jedle, v plastoch, v pitnej vode, v pesticídoch. Existuje stovka chemikálií, podobných estrogénu. Napríklad sója obsahuje rastlinný estrogén genisteín. Bolo dokázané, že genisteín podporuje rast tukového tkaniva u laboratórnych krýs  (Naaz a kol., 2003). Samozrejme, že to platí aj pre potraviny vyrobené zo sóje a tých veru nie je málo.

Ďalším známym neprirodzeným estrogénom je bisfenol-A, nachádzajúci sa v plastových fľašiach. Dokonca aj chemikálie, spomaľujúce horenie dreva (TBBPA), ktorými sa ošetruje nábytok, pripomínajú náš estrogén. Absorbujú sa cez pokožku a tak sa dostávajú do nášho organizmu.

Na záver

Netvrdím, že vzhľad a zdravie sa nedajú ovplyvniť svojim správaním, avšak treba si uvedomiť, že to nie je to jediné. Veľa podnetov a chemikálii nás totiž ovplyvňuje aj zvonka, bez nášho vedomia a pričinenia.


Zdroje: Weil „Puberty before age 10: A new normal?New Your Time Magazine (2012), 15.11.2015 Naaz, Afia, et al. „The soy isoflavone genistein decreases adipose deposition in mice.“ Endocrinology 144.8 (2003): 3315-3320. Biro, Frank M., et al. „Onset of breast development in a longitudinal cohort.Pediatrics 132.6 (2013): 1019-1027. youtube: Why Girls Are Entering Puberty Earlier Than Ever Main picture: Pedro Ribeiro Simões, modified Robert H.Lustig: „Cukor, náš zabijak“ (2015), ISBN: 9788026407539 (2015), ISBN: 9788026407539