Patríme medzi mäsožravce či bylinožravce?

Pre každého živého tvora je dôležité poznať, na trávenie akej potravy je uspôsobený. Ako je to však s nami? Poznáte odpoveď? Myslím, že nie. V poslednej dobe totiž mnoho ľudí svojou neodbornosťou vnieslo do tejto dilemy veľa chaosu. Ako to teda je?

Patríme medzi mäsožravce či bylinožravce? Podľa nášho správania navonok by sme sa mali jednoznačne zaradiť do kategórie všežravca. Čo si však o tom myslí naša anatómia? Nuž… to už je iný príbeh.

Doktor William Roberts tvrdí, že:

„Napriek tomu, že väčšina z nás sa správa ako všežravec tým, že jeme mäso rovnako ako jeme zeleninu a ovocie, ľudia majú črty bylinožravcov, nie mäsožravcov.„

Podotýkam, že anatómia všežravca je rovnaká ako anatómia mäsožravca. Napriek tomu, že si všežravec sem tam zobne nejaký korienok alebo čučoriedku, musí byť stále schopný si svoju korisť uloviť, zabiť a stráviť. Nie restovanú na červenom víne, ale surovú.

Zuby

Zatiaľ čo mäsožravce majú zuby ostré a špicaté, bylinožravce ich majú tupé a malé. Mäsožravce majú svoje zuby prispôsobené na zabíjanie a trhanie koristí. Bylinožravce na prežúvanie rastlinnej potravy. Ak by ste potrebovali svojimi zubami zabiť žirafu, pravdepodobne by ste si nejaké vylámali a žirafa by sa akurát poriadne naštvala.

Gallee_bylinozravce ci masozravce_zuby_700x700

Ústa

Ľudia, rovnako ako bylinožravce, majú pomerne malé ústa v porovnaní k veľkosti hlavy. Naopak šelmy majú široké ústa, čeľuste sú veľmi silné a stabilné. My máme čeľuste slabšie a nie sú ani tak stabilné.

Keby šelmy mali našu čeľusť, vykĺbili by si ju, a umreli by od hladu.

Tiež majú obmedzený pohyb zo strany na stranu, zatiaľ čo naša spodná čeľusť je uspôsobená na bočné pohyby. Naša čeľusť je charakteristická pre bylinožravce.

Gallee_maszravce ci bylinozravce_usta_1000x1000

Sliny

Dokonca aj sliny bylinožravcov sa odlišujú od mäsožravcov. Všimli ste si aj vy, že váš pes hltá jedlo ako vysávač? V jeho ústach sa totiž nenachádzajú enzýmy na trávenie potravy, preto nemá žiadny zmysel, aby v nich jedlo ostávalo o minútu dlhšie. A určite ste si všimli oslíka, ktorý dokáže vytrvalo a sústredene prežúvať kus sena, až by sa z toho človek mohol zblázniť. Jeho sliny totiž obsahujú enzýmy, ktoré pomáhajú tráviť rastlinnú stravu. Čo myslíte? Aké sliny máme my?

Žalúdok

Ako je možné, že vy musíte jesť každé dve hodiny a váš pes sa nažerie raz denne a je spokojný? Alebo lev dokáže uloviť jednu antilopu a celý týždeň môže vylihovať? Je to kvôli veľkosti žalúdka. Mäsožravce majú veľký objem žalúdka, tvorí  60 až 70% z ich celkovej tráviacej sústavy. To im umožňuje prijať obrovské množstvo potravy a byť tak sýty po dlhý čas.

Za to náš žalúdok a teda aj bylinožravcov, tvorí asi 25% nášho tráviaceho systému. Preto aj ovečka na pastvine prakticky stále prežúva a prežúva.

Gallee_bylinozravce ci masozravce_zaludok_B_700x350

Hodnota pH v žalúdku

My si musíme mäso variť. Baktérie, ktoré sa v ňom nachádzajú, by nás totiž mohli zabiť. Ako je to však so šelmami? Tie majú tak kyslý žalúdok, že kyselina chlórovodíková, ktorú vylučuje ich žalúdok zlikviduje baktérie aj v rozkladajúcom sa mäse. My, spolu s bylinožravcami, máme pH žalúdka vyššie.

Tenké črevo

Ľudia, rovnako ako bylinožravce, majú veľmi dlhé tenké črevo, asi 10 – násobok dĺžky nášho tela. Na rozdiel od čriev mäsožravých zvierat, ktoré sú krátke, len asi 3 až 5-násobok ich dĺžky ich tela. Dlhé črevá sú potrebné pre dôsledné trávenie vláknitej rastlinnej stravy.

Vitamín C

Ďalším zaujímavým rozdielom je, že šelmy si dokážu vitamín C vyrábať v organizme podľa vlastnej potreby, zatiaľ čo ľudia a niektoré bylinožravce musia prijímať vitamín C z vonkajšieho zdroja. Nedokážu si ho vyrobiť tak ako mäsožravce.

Ateroskleróza

Ateroskleróza je ochorenie tepien. Tie sa zanášajú tukom, najmä cholesterolom, cievy sa zužujú, čo zamedzuje prietoku krvi. Na aterosklerózu trpia len ľudia. Žirafy nie. Levy, psy, mačky, tigre môžu jesť mäsa koľko chcú a aterosklerózu nedostanú. Sú prispôsobené na to, aby jedli tučnú mäsitú potravu. My nie.

Že ste už počuli, že susedov pes mal aterosklerózu? No možno keby namiesto granúl papal surové mäso a celý deň by lietal po záhrade a nevylihoval na gauči, bol by v poriadku.

Gallee_bylinozravce ci masozravce_ateroskleroza

Naši predkovia sa podľa anatómie stravovali hrozne. Jedli mäso, aj keď na mäso uspôsobení neboli. Nemyslite si však, že si žili skvele. Dožívali sa krátko a áno, cukrovky či obezity sa zrejme ani nedožili. Prestaňme sa teda stále pozerať vzad a diskutovať o tom, čo jedli a čo nejedli naši predkovia. Čo tam po tom?

Teraz už viete, že sa anatomicky podobáte najviac na bylinožravce. Čo s tým urobíte?


Zdroje: WC Roberts. „Twenty Questions on Atherosclerosis.“ Proc (Bayl Univ Med Cent). 2000 Apr.; 13(2): 139–143.http://meatyourfuture.com: Are we omnivores, herbivores or carnivores?