Nízkotučná vs nízkosacharidová diéta. Ktorú zvoliť?

Problematikou nízkotučná vs nízkosacharidová diéta je verejnosť totálne zmätená a zároveň fascinovaná. Nízkosacharidová strana vedie tvrdý boj proti nízkotučnej a naopak. Spoločne sa odvolávajú na evolúciu a pôvodnú stravu našich predkov, pričom nemôžu byť ďalej od pravdy. Kníh na túto tému pribúda, odborníci sa doťahujú a vedci nás zásobujú plnotučnou dávkou nových záverov. Ale kto má skutočne pravdu?

Nízkotučná diéta= plnotučné zlyhanie

Nízkotučná diéta bola založená na princípe: „konzumácia nižšieho množstva tuku nám zabezpečí nižší príjem kalórii“. Už v tomto bode však škrípe, pretože vy už viete, že nie je kalória ako kalória.

Táto diéta povoľuje maximálny denný príjem tukov v kalóriách 30% z celkového denného príjmu. Diéta však nefunguje (Samaha a kol., 2003), zlyháva hneď v troch bodoch:

1. Potraviny zbavené tuku chutia ako kartón. Preto pri nízkotučných potravinách sa kompenzuje strata chuti obrovským množstvom cukru alebo rôznymi náhradami za cukor, ktoré sú rovnako škodlivé ako cukor. Práve cukor môže za ukladanie tuku v pečeni za priberanie. Ide najmä o nebezpečný viscelárny tuk, ktorý sa ukladá v pase a nazýva sa pivné brucho (aj keď výstižnejší názov by bol cukrový pupok).

2. Tuky sú pre nás životne dôležité (obsahujú esenciálne mastné kyseliny).

3. Od 80.tych rokov minulého storočia sa obmedzili tuky v potravinách. Ako je na tom obezita? Každým rokov narastá.

Problém treba hľadať inde…

Nízkosacharidová diéta- extrém, ktorý funguje?

Tento typ diéty je častejší a obľúbenejší, pretože na chudnutie zväčša funguje a je dokázané, že zlepšuje metabolické zdravie (Accurso a kol., 2008). Najznámejšia je Atkinsonova diéta, ktorej princíp je založený na tom, že hamburger môžete, ale žemľu nie. Dodržiavanie Atkinsonovej diéty je extrémne náročné. Aj v nej sa nájdu vážne trhliny:

1. Atkinson v rámci svojej diéty odporúča jesť veľa zelenej zeleniny. To pravda mnohí nedodržiavajú. Zelenina nám však dodáva množstvo vlákniny, vitamínov a mikroživín. Bez vlákniny riskujete nedostatok kyseliny listovej, vitamínu C, železa a horčíka (Gardner a kol., 2010).

2. Nie je tuk ako tuk. Konzumácia zlého tuku môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

3. Vyšší obsah bielkovín v organizme vedie k vyplavovaniu vápnika močom z kostí, čo je rizikové pre vaše kosti. Okrem toho sa v tejto diéte vylučuje aj mlieko, čo tiež vaším kostiam neprospieva, pretože vám môže chýbať vitamín D. Existujú aj štúdie, ktoré dokazujú riziko vzniku aterosklerózy pri dodržiavaní tejto diéty (Foo a kol., 2009).

Ani tuk ani cukor- kto je vinník?

Nie je to ani tuk ani sacharidy, ktoré sú zodpovedné za metabolické problémy. Je to tuk a sacharidy súčasne. Sú to priemyselne spracované potraviny, ktoré boli zbavené vlákniny. Tuk a cukry tak bleskovo smerujú do vašej pečene a vy priberáte.

Na ktorej strane stojím ja?

Ani na jednej. Pokiaľ sa snažíte schudnúť, odporúčam vám, aby ste prestali konzumovať rafinované potraviny a prestali sladiť. Nahraďte výrobky z bielej múky za celozrnné výrobky. Jedzte tuky spolu so sacharidmi len v prítomnosti vlákniny. Pokiaľ ste zdraví, určite na sebe za chvíľu začnete pozorovať zmeny.

Pokiaľ sa vám nedarí za nič na svete schudnúť, nepodceňujte svoj problém. Môže ísť o hormonálne problémy (takéto problémy sa neobmedzujú len na štítnu žľazu) alebo máte skutočne genetickú predispozíciu- aj v takom prípade sa dá niečo robiť. Vyhľadajte odborníka, nie výživového poradcu! Váš všeobecný lekár by vám mal poradiť aké vyšetrenia u konkrétnych špecialistoch by ste mali absolvovať.

Ako ste na tom vy?

Máte aj vy osobné skúsenosti s rôznymi diétami? Pomohli vám pri chudnutí? Podeľte sa s nami!


Zdroje: Samaha, Frederick F., et al. „A low-carbohydrate as compared with a low-fat diet in severe obesity.“ New England Journal of Medicine 348.21 (2003): 2074-2081. Accurso, Anthony, et al. „Dietary carbohydrate restriction in type 2 diabetes mellitus and metabolic syndrome: time for a critical appraisal.“ Nutrition & metabolism 5.1 (2008): 9. Gardner, Christopher D., et al. „Micronutrient quality of weight-loss diets that focus on macronutrients: results from the A TO Z study.“ The American journal of clinical nutrition 92.2 (2010): 304-312. Foo, Shi Yin, et al. „Vascular effects of a low-carbohydrate high-protein diet.“ Proceedings of the National Academy of Sciences 106.36 (2009): 15418-15423. Robert H.Lustig: „Cukor, náš zabijak“ (2015), ISBN: 9788026407539 Main Picture: Flickr, Superscheeli, modified