O chémii lásky, vedecky a s láskou

Dnes, na Valentína, by bolo hriešne nepísať o láske. Pretože láska je krásna a úžasná nech je v akejkoľvek podobe. No viete aké chemické reakcie sú za ňou? Je to len čistá chémia alebo je za tým aj niečo viac? Ak ste práve zamilovaní a v siedmom nebi, nebojte sa čítať ďalej. Určite vás vaša biochémia lásky nesklame.

Láska na prvý pohľad. Čo na to chémia?

Aby sme boli presnejší, je to láska na prvý čuch. Láska totiž neprechádza cez žalúdok, ale cez nosové kanáliky.

Keď si dvaja ľudia zavoňajú, vzniká láska.

Je pritom dokázané, že čím majú dvaja ľudia rozličnejší genóm (všetky gény dokopy), tým viac si voňajú. Príroda sa tak bráni kombinovaniu príliš podobných génov. Zároveň je tým zabezpečená aj rozmanitosť.

Čo sa deje potom?

Potom ako si dvaja zavoňajú prichádzajú na rad hormóny. Žene stúpne testosterón (mužský hormón), je odvážnejšia a agresívnejšia. Snaží sa voňavého muža uloviť, je otvorenejšia a prístupnejšia.  A muž? Ten je „namäkko“. Prečo? Jeho testosterón klesne. Je k žene jemnejší, pozornejší, ochraňuje ju a nechce jej ublížiť.

Láska je droga

Nie, nesrandujem. V štádiu zamilovanosti sa totiž uvoľňuje fenyletylamín (látka podobná amfetamínu). Vďaka nemu sa cítite šťastní, plní energie. Ďalej sa vyplavujú neurotransmitery ako dopamín, serotonín a noradrenalín. Noradrenalín môže za to, prečo ste tak strašne nervózni pri stretnutí s vytúženou osobou. Serotonín zase môže za to, že sa vo svojej hlave obscesívne zaoberáte len a len milovanou osobou.

A spomínate si na molekulu dopamín? Už sme o ňom písali v článku: „Prečo nás nebaví jesť stále to isté?Nuž, môže za to dopamín. Látka, ktorej množstvo stúpa pri jedle, sexe, v štádiu zamilovanosti a vy sa cítite úžasne. Dopamín je kľúčovou molekulou v štádiu zamilovanosti. S touto molekulou sa cítite euforicky.

Dopamín vám dáva krídla (nie redbull, ale láska…).

Mimochodom, vedeli ste, že dopamínová dráha môže aj za závislosť na drogách?

Každý voňavý je ten pravý?

Aj vás napadlo, že keby to takto naozaj fungovalo, potom by ste pri každom voňavom upadli do šialenej zamilovanosti? Nuž, našťastie to takto nefunguje. Prečo? Každý vonia unikátne. Vôňa človeka je totiž ako odtlačok prsta. Druhým z dôvodov je aj ten, že keď už máte po boku svojho voňavého partnera, netúžite po inom. Alebo ste už prešli do ďalšieho štádia zamilovanosti. 

Ste pod silným vplyvom oxytocínu a vazopresínu.

Láska na celý život?

A prečo nie? Pokiaľ si dvaja rozumejú aj po fáze zamilovanosti, vzťah prechádza do trvácneho a pevného zväzku, ktorý môže trvať aj celý život. Obaja sú pod silným vplyvom oxytocínu a vazopresínu.

Ženy pod oxytocínom, ktorý im dáva pocit šťastia, bezpečia, potláča strach a dáva ženám pocit dôvery voči mužovi. U mužoch sa zase uvoľňuje vazopresín, vďaka ktorému majú ochranné inštinkty, majú tendenciu sa o partnerku starať. Ďalším prejavom je aj teritoriárne správanie.

Pár už nie je spolu len kvôli erotickej príťažlivosti, ale preto, lebo im je spolu dobre. Muž ani žena nemajú potrebu podvádzať.

Gallee_laska na cely zivot

Molekúl, ktoré sú zodpovedné za lásku, je určite omnoho viac. Veľa z nich však ešte nebolo objavených. Komu nestačilo toto krátke zhrnutie chémie lásky, dávam do pozornosti výbornú prednášku organického chemika z STU BA doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD.

Nech už ste pod vplyvom dopamínu alebo už dávno pod vplyvom oxytocínu a vazopresínu, prajem vám krásneho Valentína.

A hlavne, nech ho máte každý deň.