Nezdravá posadnutosť zdravým životným štýlom

Zatiaľ čo na jednom konci sveta ľudí trápi hlad, na druhom rátajú kalórie, študujú zloženie potravín, zostavujú komplikované jedálničkycvičebné plány. Zo zdravého životného štýlu sa stáva posadnutosť. Je chvályhodné starať sa o svoje zdravie, o to čo jete alebo ako cvičíte. Kedy však prechádza zdravý záujem do fanatizmu?

Uvediem pár príkladov a sami môžete posúdiť či sa jedná o extrém alebo normálny záujem.  

Namiesto bufetu či rýchleho občerstvenia sa naobedujete radšej doma alebo v reštaurácii, kde podávajú pestré jedlá, začnete jesť viac zeleninyovocia, obmedzíte cukorveľmi pozitívna zmena.

Ale keď namiesto normálneho plnohodnotného stravovania sa začnete stravovať extrémne, napríklad surovou rastlinnou stravou, máte vytvorený komplikovaný jedálniček na mesiace dopredu alebo chodíte kupovať potraviny na druhý koniec mesta do bio obchodu, to už považujem za extrémnu a negatívna zmenu.

Namiesto vysedávania pred televízorom sa idete prejsť do prírody, oprášite z garáže bicykle a idete s rodinou na piknik, zoberiete do ruky loptu alebo si zabeháte či zaplávate, tomu hovorím pozitívna zmena!

Zaplatíte si drahého trénera, potíte sa v posilňovni hodinu denne, ste stresovaní, keď vynecháte jeden deň, poctivo si sledujete tep pri cvičení, meriate si bicepsy, pás, obsah tuku v tele a o váhe už ani nehovorím, máte komplikovaný cvičebný plán na rok dopredu- negatívna zmena.

Čiastočne za to môžu aj média a pseudoodborníci, ktorí posielajú medzi ľudí rôzne poplašné správy, ktoré majú často od pravdy na míle ďaleko. Ľudia sú vystresovaní a neustále sa pýtajú: „Čo mám jesť? Ako mám cvičiť? Ako často mám cvičiť a ako často mám jesť?“.

Zdravý životný štýl skutočne zašiel do extrémov. Dokonca táto posadnutosť získala aj svoje miesto v slovníku pod označením ortorexia.  Nejedná sa o žiadny novodobý výmysel, prvýkrát túto chorobu pomenoval a popísal americký lekár Steven Bratman už v roku 1997.

Ortorektik príliš trvá na svojom zdravom životnom štýle. Striktne dodržuje vlastné pravidlá, ktoré si vytvoril. Zväčša ide o ľudí s veľmi pevnousilnou vôľou, pretože ide o dodržiavanie veľmi náročných pravidiel. Kvôli tomu sa cítia nadradení a správajú sa povýšenecky oproti bežným smrteľníkom, ktorí hrešia na poli zdravého stravovania. Títo ľudia dokonca majú zo seba veľmi vznešené pocity, ako keby sa celý život nezištne starali o bezdomovcov. Často mávajú konflikty so svojou rodinou a okolím.

Je pravda, že zlé stravovaniezlý životný štýl môžu za civilizačné choroby. No v skutočnosti dodržiavanie zásad, ktoré by vás mali (ale nemusia) ochrániť pred vznikom civilizačných ochorení, sú veľmi jednoduché a zbytočné komplikovanie vzbudzuje pocit, že je treba odborníka na každý kúsok potraviny.

Potravinársky priemysel dobre cíti pach tohto strachu a dobre na ňom zarába. Vadí vám biely chlieb? „Nevadí, vyrobíme vám hnedý.“ Vadí vám tepelne spracovaná cereálna tyčinka? „Nevadí. Vytvoríme raw tyčinku (takú, ktorá bola tepelne spracovaná len do 40°C).“ Máte výčitky svedomia pri konzumácii čokolády? „Nevadí. Dostanete bio čokoládu sladenú stéviou.

Ovocie a zelenina sa začali rozdeľovať do bio, organická, zelená, predaj z dvora a podobne. Nemyslite si, že tu to skončilo, pretože ani s bio zeleninou či organickým ovocím nebudete úplne fit. Na to boli „našťastie“ objavené ďalšie zázračné potraviny ako konopné semená, goji, acai, zelený jačmeň či iné nezmysly.

Tento článok vás nenabáda k tomu, aby ste sa nestarali o to akým spôsobom žijete. Je o tom, ako nebrať príliš vážne otázku správneho stravovania. Riaďte sa intuíciou, nepodliehajte marketingovým ťahom. Pretože v konečnom dôsledku aj ten najbiovatejší a najzelenejší kokosový či mandľový cukor je stále len obyčajný cukor.

Žiť, znamená život si užívať, a nie si zapisovať do denníčka čo ste zjedlikaždé ráno stáť na váhe a s metrom v ruke. Jedzte zdravo, lebo vám chutí. Cvičte a športujte, pretože vás to baví. Pretože aj cesta dlhá tisíc míľ sa začína jediným krôčikom. Vykročte na túto cestu s úsmevoms radosťou. Možno budete sami prekvapení, aké je to vlastne jednoduché a ako veľa vám to prinesie.