Diéta South-Beach. Jediná rozumná diéta?

Kardiológ Arthur Agatston spočiatku radil svojim pacientom, chorých na srdce, nízkotučnú diétu bohatú na sacharidy, odporúčanú Americkou kardiologickou asociáciou. Tá však nepomáhala.

Dnes už vieme, že strava bohatá na jednoduché sacharidy vedie k inzulínovej rezistencii, ktorá ide ruka v ruke s metabolickým syndrómom. Telo zhromažďuje viac tuku ako potrebuje a ukladá ich najmä v oblasti drieku.

Jedna hypotéza

Nízkotučná diéta nefunguje, nízkosacharidová vedie k zdravotným problémom a je takmer nemožné ju dodržať. Arthur Agatston predpokladal, že kombinácia dobrých tukov a dobrých sacharidov by mohla byť ideálna diéta, pričom spočiatku by sa mali vynechať všetky sacharidy s vysokým glykemickým indexom.

Jedno pokusné “morské prasiatko“

Doktor Arthur otestoval svoje predpoklady na vhodnom pokusnom „morskom prasiatku“. Sám na sebe. Vzdal sa chleba, cestovín, ryže, zemiakov a piva. Spočiatku vynechal dokonca aj ovocie. Už po týždni zhodil 4 kilá.

Jedna dietologička

So svojimi zisteniami zašiel za Máriou Almon, šéfkou klinických dietológov. Uznala, že nízkotučná diéta nezaberá. A tak sa spolu s Arthurom pustili do vyhotovenia nových stravovacích návykov.

Jeden stravovací plán

Opierajúc sa o klinické skúsenosti a štúdium literatúry sa Mária a Arthur zhodli na niekoľkých zásadných pravidlách stravovania. Ich cieľom bolo zostaviť stravovací plán, ktorý sa bude ľahko dodržiavať a bude chutný. Veľa diét totiž zlyháva, pretože sú monotónne, ťažko sa dodržiavajú a predpísaná strava nie je chuťovo atraktívna. Rozdelili diétu na tri fázy a nazvali ju diéta South-Beach.

Tri fázy

Diéta South-Beach bola rozdelená na tri fázy. Prvá fáza je najprísnejšia, no trvá len dva týždne. Počas tejto fázy ide o vyriešenie inzulínovej rezistencie, ktorá je dôsledkom konzumácie prevažne priemyselne spracovaných cukrov. Nejedná sa o nízkosacharidovú fázu. Sacharidy môžete, ale vyberáte sacharidy s nízkym glykemickým indexom. Počas tejto fázy schudnete najviac.

Druhá fáza je liberálnejšia. V druhej fáze môžete pridávať dobré sacharidy ako je ovocie, celozrnný chlieb, hnedú ryžu, celozrnné cestoviny alebo sladké zemiaky. Opäť trvá dva týždne. Chudnutie sa v tejto fáze spomalí. Vynechať by ste však mali ananás, banány, ovocné šťavy, bielu ryžu, biely chlieb, zo zeleniny napríklad kukuricu.

Tretia fáza je váš nový životný štýl. Takto sa budete stravovať už po zvyšok života, aby ste si udržali svoju váhu aj svoje zdravie. Ide o najliberálnejšiu fázu diéty South-Beach. Vlastne sa dá povedať, že sa už nejedná o diétu.

Výsledok?

Diéta South-Beach spočiatku bola ordinovaná pacientom doktora Arthura. A fungovala. Pacientom sa upravil cholesterol, no viac sa tešili z toho, že chudli. Nakoniec sa táto diéta začala šíriť, doktorovi chodilo množstvo ďakovných dopisov a telefonátov, až nakoniec napísal o svojej diéte knihu. Pokiaľ chcete schudnúť a diéta South-Beach vás oslovila, odporúčam si zadovážiť knihu a pozorne si preštudovať pravidlá diéty.

Popis diéty uverejnený na internetových stránkach je veľmi nedostačujúci (príklad: „Plážová dieta – South Beach diet“ alebo „Redukčná diéta South Beach“). Nakoľko ide o veľmi detailnú diétu, z tohto titulu som sa ani ja nesnažila o uvedenie pravidiel a povolených a zakázaných potravín. Na to jednoducho nie je priestor. Okrem iného určite oceníte aj recepty pre legálne maškrty, ktoré si môžete dopriať počas diéty každý deň 🙂