Sú superpotraviny až tak super?

Pojem superpotraviny sa v dnešnej dobe stal veľmi moderný a populárny. Pokiaľ naťukáte „superpotraviny“ do google, výsledkov v slovenčine bude takmer 400 000. Tento výraz sa stal mimoriadne moderný a často používaný na rôznych blogoch, stránkach o zdravej výžive, na stránkach výživových poradcov alebo na iných predajných stránkach.

Čo to superpotraviny vlastne sú?

Doposiaľ tento termín v slovníku neexistuje. Vo verejnosti sa za superpotraviny považujú potraviny, ktoré mimoriadne priaznivo pôsobia na zdravie. Jedná sa o kúsky najmä z ovocia, zo zeleniny, zo semiačok alebo z orechov, ktoré majú veľa vlákniny, minerálov, vitamínov a fytochemických látok.

Samozrejme, že sú omnoho blahodarnejšie ako iné bežné potraviny. Aspoň to sa o nich hovorí. No bez ohľadu na to, či majú nejaké pozitívne účinky na vaše zdravie, nemusia byť nevyhnutne zaradené do vášho jedálnička. Doposiaľ neexistujú vedecké dôkazy o tom, že by superpotraviny disponovali nejakými super schopnosťami.

Aké sú dôkazy?

Uvádzam iba malú hŕstku zo superpotravín. Napríklad bobule acai sú bohaté na vlákninu, obsahujú málo cukru a veľa antioxidantov. S acai sa na trhu roztrhlo vrece. Údajne vám pomôžu schudnúť. Skutočne? Určite nie. Acai sa zvykne predávať vo forme práškov alebo štiav, ktoré obsahujú pridaný cukor a kalórie navyše.

Matcha je koncentrovaný zelený čaj. Sú to čajové listy, ktoré ú rozomleté na jemný prášok. Skutočne je tento čaj blahodarný, treba byť však opatrní pri jeho výbere. Keďže chutí obzvlášť zle, výrobcovia zvyknú tento prášok miešať s cukrom. Niektoré môžu dokonca obsahovať stopy olova. Preto čím čistejší prášok nájdete, tým lepšie.

Kokosová voda bola označená ako ideálny nápoj pre športovcov. Vedci však zistili, že nie je o nič lepšia ako obyčajná voda. V posledných rokoch je ošiaľ okolo kokosového oleja dosť citeľný. Nie je dôvod, prečo by sa nemal používať na pleť alebo vlasy. V kuchyni je to však už inak. Kokosový olej obsahuje 90 % nasýtených mastných kyselín čo je viac ako obsahuje bravčová masť. Preto pri varení by sa mal používať striedmo.

Pomarančový džús sa tiež považuje za mimoriadne zdravý. Vo všeobecnosti sa o ňom hovorí ako o zázračnej potravine, ktorá znižuje krvný tlak a zrážanlivosť krvi. Je to spôsobené najmä vysokým obsahom dusičnanov (Webb, 2008). Pitie ovocných džúsov však vedie k omnoho závažnejším zdravotným komplikáciám ako sú choroby metabolického syndrómu kvôli absencii vlákniny.

Prečo to v skutočnosti nefunguje?

Podmienky, pri ktorých sa vedecký výskum realizuje, sú často veľmi rozdielne od podmienok v reálnom živote. Pokiaľ by ste chceli čerpať z výnimočných vlastností superpotravín, museli by ste ich skonzumovať v obrovskom množstve. Okrem toho, vplyv týchto superpotravín na organizmus má krátku životnosť (Kris-Etherton , 2002). Preto by ste museli tieto potraviny konzumovať pravidelne, niekoľkokrát denne.

Navyše, je dokázané, že niektoré živiny sa lepšie vstrebávajú pokiaľ vstupujú do organizmu spolu s ďalšími zložkami. Príkladom môžu byť beta-karotény v mrkve a špenáte, ktoré sa ľahšie absorbujú ak sa konzumujú spolu s tukom, napríklad s olivovým olejom (Brown, 2004). To nepodporuje teóriu konzumácie výlučne superpotravín, ale podporuje pestrú stravu.

Čo s tým?

Nejedná sa o žiadnu vedu. Nemusíte byť sklamaní zo superpotravín, pokojne ich konzumujte ďalej. Nevytvárajme však problémy tam, kde nie sú. Aj jablko je zdravé a plné vitamínov. To, že niekto tvrdí, že čučoriedky vyriešia všetky vaše problémy, ešte nemusí byť pravda.

Kľúčovou pre vaše zdravie je domáca strava. To znamená žiadne priemyselne spracované potraviny (nekupujte nič, čo má obal a na ňom zloženie), vyhnite sa pridanému cukru a zamerajte sa na stravu plnú ovocia a zeleniny.


Zdroje: Webb, Andrew J., et al. „Acute blood pressure lowering, vasoprotective, and antiplatelet properties of dietary nitrate via bioconversion to nitrite.“Hypertension 51.3 (2008): 784-790 Kris-Etherton, Penny M., and Carl L. Keen. „Evidence that the antioxidant flavonoids in tea and cocoa are beneficial for cardiovascular health.“ Current opinion in lipidology 13.1 (2002): 41-49.Brown, Melody J., et al. „Carotenoid bioavailability is higher from salads ingested with full-fat than with fat-reduced salad dressings as measured with electrochemical detection.“ The American journal of clinical nutrition 80.2 (2004): 396-403.