Chcete zdravé hranolčeky? Vsaďte na GMO

Počuli ste o novej odrode zemiakov Innate™? Že nie? Ide o geneticky modifikované zemiaky. Geneticky modifikované organizmy (GMO) sú také, ktorých genetická informácia sa pozmenil. Prečo by to niekto robil? Za účelom získania nejakej výhody.

Predpokladám, že sa vám stavajú vlasy pri pomyslení na GMO. Celkovo vo svete vládne veľmi negatívny postoj voči GMO. Málokto však vie, že za GMO sa skrývajú cnostné ciele. Napríklad snaha o pestovanie plodín v podmienkach, v ktorých sa im normálne nedarí (veľká výhoda pre krajiny, ktoré napríklad trpia suchom). Ďalej je to snaha vyhnúť sa chemickým pesticídom. Zavedením genetickej informácie napr. do kukurice, vďaka ktorej „nevonia“ parazitom, mi príde omnoho ekologickejšie ako chemický postrek, ktorý ostáva v pôde celé desaťročia.

Mnoho ľudí sa tiež obáva, že ako náhle sa vysadí jedna GMO kukurica, zamorí celý svet a vytlačí prirodzenú kukuricu. To nie je pravda. Pretože kukurica po čase samovoľne vytlačí neprirodzene vložený gén a z jej semien vyrastie už len prirodzená kukurica, nie modifikovaná. Ale o geneticky modifikovaných organizmoch detailnejšie nabudúce. Poďme k zemiakom.

Predpokladám, že všetci dobre viete, že hranolčeky nie sú až tak zdravé. No viete kvôli čomu tak je? Nie je to kvôli cukrom obsiahnutých v zemiakoch, ani kvôli prepraženému oleju ako to býva v kantínach a v rýchlych občerstveniach, je to kvôli akrylamidu. Zemiaky prirodzene túto látku neobsahujú, vzniká v nich až pri procese praženia na oleji. Ide o reakciu (Maillardova reakcia), kedy reaguje aminokyselina asparagín s cukrom (napríklad glukózou alebo fruktózou) a vzniká tak molekula, ktorá sa ďalšími kaskádami rozkladá až na akrylamid.

Deje sa tak vo vnútri potraviny pri teplote aspoň 120°C napríklad pri pečení, grilovaní či vyprážaní. Akrylamid sa nenachádza len v hranolčekoch, ale aj v praženej káve či v chlebe, ktorého kôrka je opečená krásne do hneda. Najväčší denný príjem akrylamidu v Európskej únii  je však z hranoliek (16%), ďalej z kávy (13%), z chlebu (10%) a zo zemiakových lupienkov (6%). Na zvieracích modeloch bolo dokázané, že akrylamid spôsobuje vznik rakoviny (Klaunig, 2008).

Spojené Štáty povolili v roku 2014 pestovať novú plodinu: zemiaky Innate™. Tieto zemiaky boli geneticky upravené, neboli však do nich zavedené cudzie gény, ale boli upravené ich vlastné. Tieto zemiaky vďaka tejto zmene majú nižšie hladiny asparagínucukrov a tvorí sa tak omnoho menej škodlivého akrylamidu ako v normálnych zemiakoch. Z environmentálneho hľadiska tieto zemiaky nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo, rastú ako úplne normálne plody a nemajú tendenciu vytláčať iné druhy.

A teraz trochu irónie. Namiesto toho, aby sa ľudia vzdali svojho pôžitku z konzumácie vyprážaných hranolčekov v prospech svojho zdravia, pokračujú ďalej. Nič sa však nedeje, v našom modernom sa vyspelom svete prichádza veda, ktorá všetkých zachráni. Vedci vypestujú po dlhoročnom úsilí GMO zemiaky, ktoré sú vhodné pre vyprážanie a po opražení na oleji obsahujú menej akrylamidu. Na to ľudia krčia nosy, pretože sa im nepáči konzumovať geneticky modifikované plodiny. Ľudia nakoniec sami vytlačia všetko prirodzené, pretože chcú mať všetok pôžitok bez akejkoľvek zodpovednosti. Nie veda bude na vine, ale ľudia.


Zdroje:Klaunig, James E. „Acrylamide carcinogenicity.“ Journal of agricultural and food chemistry 56.15 (2008): 5984-5988.http://www.simplotplantsciences.com/