Prečo nás nebaví jesť stále to isté?

Stáva sa vám, že keď dlho jete to isté, lezie vám to hore krkom? Rozmýšľali ste niekedy nad tým prečo? Za všetko môže jednoduchá chemická molekula zložená zo šiestich uhlíkov. Dopamín.

Dopamín je neurotransmiter, vzniká v mozgu a pôsobí na dopamínové receptory. Uvoľňuje sa pri príjemných aktivitách, medzi ktoré patrí aj konzumácia potravy.

dopamin2

Po konzumácii jedla sa tvorí veľa dopamínu a vy sa cítite spokojne a šťastne. Keď však jete stále to isté, hladina dopamínu začne postupne klesať až na svoje minimum. Po konzumácii stále toho istého jedla sa už necítite takí spokojní ako predtým. Práve naopak.

Na čo je to dobré?

Ste nútení hľadať stále nové chute, nové potraviny či kombinácie. Tým dodávate telu celé spektrum vitamínov, minerálov, antioxidantov. Váš organizmus si cez dopamínový systém zabezpečuje pestrú stravu a všetky látky, ktoré potrebuje pre celistvé fungovanie.

Pozor na dopamínovú závislosť

Dopamín sa uvoľňuje pri príjemných činnostiach, ako je fyzická aktivita, sex či konzumácia jedla. Zvyšuje sa však aj pri konzumácii cukru, alkoholu a pri drogách. Čo sa deje s naším mozgom? Pri konzumácii cukru je obsah dopamínu na svojej špičke. My sa cítime úžasne. Zapamätáme si, že konzumácia cukru nám robí dobre. Preto konzumujeme cukor tak často.

Pri častej konzumácii cukru sa dopamínové receptory stávajú menej citlivé a my potrebujeme stále vyššiu dávku. Už sa necítime dobre pri jednej čokoládovej tyčinke, ale pri dvoch. Pripomína vám to niečo? Napríklad závislosť? Nie je to žiadna náhoda, pretože v rovnakej dráhe ako cukor pôsobí na dopamín aj kokaín (Ahmed a kol., 2013).

Taká brokolica napríklad dopamín takmer vôbec nezvyšuje. Preto je tak ťažké prinútiť deti, aby ju jedli.

Praktické tipy do kuchyne

Možno už vám dáva väčší zmysel stále sa opakujúci slogan: „Jedzte pestrú stravu“. Znamená to, aby ste svoj jedálniček neobmedzovali len na niekoľko potravín. Nemusíte zájsť do obchodu s exotickými potravinami, stačí si spestriť stravu doma jednoduchými trikmi.

Na spestrenie môžete použiť  zeleninovú zmes alebo strukoviny, ktoré primiešate do príloh ako je ryža, cestoviny alebo zemiaky. Ďalším spestrením môžu byť samotné prílohy, keď namiesto ryže použijete kuskus alebo pohánku.

Fantázii sa medze nekladú ani pri príprave raňajkových nátierok. Namiesto masla, použite ako základ uvarený cícer, hrášok alebo šošovicu. S takýmto základom môžete urobiť celé spektrum nátierok, pridaním uvareného vajíčka, tuniaka z konzervy, podusených húb alebo jednoducho pripravíte hummusovú nátierku. Spestriť si môžete stravu aj zeleninovými šalátmi.

Odporúčanie na záver

Rozšírte svoj jedálniček o rozličné druhy ovocia, zeleniny a strukoviny. Skúšajte rôzne exotické jedlá či extravagantné kombinácie. Meňte reštaurácie, kde zvyknete počas pracovnej doby obedovať. Pátrajte po nových chutiach. Je to vzrušujúce a vy už viete čo je za tým. Dopamín.


Zdroje:Ahmed et al.: „Sugar addiction: pushing the drug-sugar analogy to the limit.“ (2013) Wikipedia: Dopamin Video: Youtube, TED Ed: How sugar affects the brain – Nicole Avena main picture: Flickr, Daniellehelm