Kmeňové bunky. Budúcnosť medicíny?
Možno ste v poslednej dobe zachytili informácie o kmeňových bunkách v rádiu či v televízii alebo ste o nich čítali v novinách. Už možno aj viete, že kmeňovými bunkami sa dá liečiť. Čo to vlastne kmeňové bunky sú?
Kmeňové bunky sú bunky, ktoré nie sú diferencované. To znamená, že nemajú ešte svoju funkciu, nie sú špecializované. Kožné bunky chránia vaše telo, svalové bunky zabezpečujú kontrakcie a nervové bunky prenos signálov. Ale kmeňové bunky nemajú žiadnu špecifickú úlohu. Majú potenciál stať sa akoukoľvek bunkou. A keď už sa raz kmeňová bunka špecializuje, takou aj ostane. Nemôže sa vrátiť naspäť na kmeňovú.
Na čo vám sú?
Vaše telo využíva kmeňové bunky ako náhradu za staré bunky alebo poškodené tkanivo. Napríklad, každé štyri dni kompletne vymeníte bunky vo vašom čreve. Nie všetky kmeňové bunky sú však rovnaké. Niektoré sa dokážu diferencovať (špecializovať) na akúkoľvek bunku či už kožnú, nervovú alebo svalovú. Tieto sú však vzácne, pretože sú embryonálne a iba niekoľko prvých delení oplodneného vajíčka sú schopné diferencovať sa na akýkoľvek typ bunky.
Kmeňové bunky, ktoré má dospelý človek, sú také, ktoré sú schopné sa diferencovať na určitú skupinu buniek (napríklad kožné). Nie sú univerzálne. Malé množstvo takýchto buniek sa nachádza v koži, v kostnej dreni alebo v tuku dospelého človeka.
Kmeňové bunky v medicíne
Máme sa ich báť alebo ide o zázračný spôsob liečenia? Niektorí lekári sa tejto liečby zastávajú a niektorí zas oponujú, že ide iba o výnosný biznis. Ako je to naozaj?
Každý človek je unikátny. Lieky sa však každému ordinujú rovnaké. Čo nie je správne. Preto vznikol pojem personalizovaná medicína. Tento typ medicíny má za úlohu prispôsobiť liečbu presne na mieru.
Ideálna liečba na mieru by tak mohla predstavovať terapiu kmeňovými bunkami, kde pacientovi sú podávané jeho vlastné kmeňové bunky. Vedci veria, že vaše poškodené časti tela by mohli byť nahradené vašimi vlastnými kmeňovými bunkami. Snažia sa prísť na to, ako by využili kmeňové bunky na stavbu nových tkanív alebo orgánov.
Kmeňové bunky sú schopné migrovať na miesto, ktoré je poškodené, regenerovať tkanivo a stimulovať rast buniek či obnovovať poškodené bunky. To je veľká nádej pre ľudí s chronickými a ťažko sa hojacimi ranami.
Kmeňovými bunkami sa v dnešnej dobe lieči leukémia. Leukémia je druh rakoviny, ktorý napáda vašu kostnú dreň, miesto, kde sa tvoria krvné bunky. Pacient musí byť najprv vyliečený chemoterapiou, a a potom sa do jeho kostnej dreni transplantujú kmeňové bunky. Tie sa diferencujú a postupne začnú produkovať zdravé krvinky ako náhradu za choré. Nie je to však žiadna novinka, prvé pokusy na pacientoch boli robené už od roku 1950.
U nás na Slovenku sa liečba chorých kĺbov kmeňovými bunkami praktizuje už rok. Na tento zákrok sa používajú kmeňové bunky pacienta z tukového tkaniva. Takéto bunky nie sú univerzálne, vedia sa diferencovať na väzivá, chrupavky, tkanivá a šľachy. Pacientovi na klinike najprv odoberú tuk (na jeden kĺb treba vraj približne 50 mililitrov).
Z tuku izolujú kmeňové bunky, namnožia ich a následne injekčne zavedú do poškodeného kĺbu. Takto zavedené kmeňové bunky v kĺbe spustia tvorbu chrupavky a utlmia zápalový proces. Liečba jedného kĺbu stojí 1400 eur a dvoch 1700 eur. Stále sa však jedná o experimentálnu liečbu. Môže, ale nemusí vám pomôcť.
Od roku 1970 sa používajú kožné kmeňové bunky u pacientoch s ťažkými a rozsiahlymi popáleninami. Nie je to však úplne bežná procedúra, praktizuje ju len niekoľko špecializovaných pracovísk a zväčša iba u pacientoch, ktorí sú ohrození na živote. Nie je to tiež ideálna technika na liečenie, pretože novo vzniknutá koža z kmeňových buniek nemá vlasové folikuly ani potné žľazy.
Zatiaľ čo niektorí liečbu kmeňovými bunkami vychvaľujú, iní ju považujú za podvod. Ako ste na tom vy? Podstúpili by ste takúto liečbu?