Génová terapia- nová nádej pre boj s obezitou?
Počuli ste aj vy o továrni v Číne na klonovanie dobytka, ovečke Dolly, kmeňových bunkách či génovej terapii? Pre väčšinu sú tieto pojmy neznáme a prirodzene vyvolávajú strach. Klonovanie neznamená, že vstúpi jedna krava do stroja a vyjdú z neho dve, kmeňové bunky sa nepestujú v kvetináčoch a génová terapia neznamená, že vám na chrbte narastie ďalšia ruka. Dnes vám vnesiem trochu svetla do génovej terapie a sami si tak budete môcť vytvoriť obraz.
Čo je to génová terapia?
Ľudské ochorenia sa neobmedzujú len na chrípku a nie všetky sa dajú vyliečiť širokospektrálnymi antibiotikami. Je omnoho viac ochorení zapríčinených poruchami génov. V súčasnosti je známych takmer 10 000 chorôb, spôsobených chybnými génmi.
Génová terapia znamená vloženie cudzieho, alebo umelo upraveného génu alebo génového produktu do buniek s cieľom liečiť chorobu. Ide o opravu génu, zavedenie génu, ktorý chýba, zrušenie génu, ktorý vyvoláva ochorenie alebo reprogramovanie génu, aby vykonával inú funkciu.
Už od začiatku škandál
Ako si predstavujete začiatky génovej terapie? Ako pokus/omyl? Nie je tomu úplne tak. Prvýkrát, už pred 25 rokmi, sa génová terapia využila pri liečbe veľmi vzácneho no závažného ochorenia- ťažkej kombinovanej imunodeficiencie. Deti s týmto ochorením nemajú imunitný systém. Tieto deti sú umiestnené v boxoch, odrezané od zvyšku sveta, aby nedostali žiadnu infekciu. Každá infekcia ich totiž zabije. Normálne sa tieto deti pri veľkej snahe lekárov a rodičov dožijú rok-dva.
A tak vzali trinásť detí, ktoré trpeli na toto ochorenie a pomocou upravených vírusov im dodali do organizmu gén, ktorý v ich prípade nesprávne fungoval.
Umelým vložením génu deťom vrátili imunitu.
A po dvanástich rokoch sa objavili prvé vedecké publikácie o týchto deťoch. Trinásť z trinástich prežilo. Bol to nesmierny úspech. O dva roky neskôr však štyri deti dostali leukémiu. Vírus sa dostal na miesto kde nemal a spôsobil nekontrolovateľné množenie buniek. Tento neúspech bol najviac medializovaný s tým, že génová terapia vedie k rakovine.
No išlo naozaj o neúspech?
Keby tieto deti neboli liečené génovou terapiou, leukémie by sa určite nedožili. Okrem toho, bolo robených už takmer 2000 klinických štúdii (na ľuďoch) a len v tejto jednej došlo k takýmto komplikáciám.
Ako funguje génová terapia pri obezite?
Nie každý, kto trpí obezitou je za to skutočne zodpovedný. Je určité percento ľudí, ktorí majú genetickú predispozíciu k tomu, aby boli obézni. Po prijatí potravy náš organizmus rozhoduje o tom, či kalórie uloží do pivného brucha alebo ich premení na energiu (spáli). Ľudia, ktorí trpia obezitou v dôsledku genetickej predispozície, majú tendenciu viac kalórii ukladať ako spaľovať.
Pre týchto ľudí je nádej v podobe génovej terapie.
V tomto prípade ide o reprogramovanie génu, ktorý namiesto toho, aby ukladal tuk, bude tuk spaľovať.
Čo si o tom myslím ja?
Génová terapia pre liečbu vážnych ochorení ako imunodeficiencia, fenylketonúria či rakovina?
Jednoznačne áno.
Génová terapia pre liečbu život ohrozujúcej obezity či obezity v dôsledku genetickej predispozície?
Jednoznačne áno.
Zvyšok však trpí na obezitu kvôli svojmu nezodpovednému životnému štýlu. Kto je však za tento štýl zodpovedný? Ako je možné, že na jednom konci sveta ľudia umierajú na obezitu a na druhom na podvýživu? Možno vás to prekvapí, ale dôvod je ten istý.
Chudoba a nedostatok prirodzených potravín.
V dnešnej dobe je už totiž lacnejšie a jednoduchšie nakúpiť sladkosti ako ovocie či zeleninu. Problém obezity by sa mal riešiť v zrode problému a to je nedostatok kvalitných potravín.
Inak nastane doba, kedy budeme liečiť triesku v prste génovou terapiou, vitamíny a minerály jesť v tabletkách a naše deti budú ochotné jesť ovocie len namočené v čokoláde.