Za starnutie môže aj váš postoj k životu

Ľudia odjakživa hľadajú zázračný prameň večného života alebo kameň mudrcov. Dlho chcú žiť všetci, no nikto nechce zostarnúť. Ľudia stále veria tomu, že tempo starnutia sa nedá nijak ovplyvniť a že je dané. Závidia rovesníkom, ktorí ešte zvládajú lyžovať či chodievajú denne behávať a nechápavo krútia hlavami nad ohybnými starcami. Verte alebo nie, aj vy môžete byť dlho pružní, výkonní a plní energie. Závisí to aj od vášho postoja k životu.

Optimistický postoj k životu vedie k mladistvému vzhľadu a zdraviu. Za to psychické zaťaženie podporuje vznik chorôb. No pokiaľ si chcete udržať zdravie a mladosť čo najdlhšie, nestačí myslieť pozitívne. Pretože pri zlom životnom štýle a zlej životospráve pozitívnym myslením nevykompenzujete nedostatok vitamínov a minerálov alebo nedostatok pohybu. Aj primerané telesné zaťaženie pozitívne vplýva na psychický stav a udržuje mladistvú pružnosť ako aj vyvážená strava.

Čo je starnutie?

Leonard Hayflick skúmal starnutie buniek a zistil, že bunky ľudského väziva sa delia približne päťdesiatkrát a potom odumierajú. Po desiatich delení ich zmrazil, no keď ich rozmrazil, opäť sa bunky delili len štyridsaťkrát. To viedlo k záverom, že bunky majú presne stanovenú dĺžku delenia a potom odumierajú.

Neskôr sa zistilo, že za starnutie môžu krátke úseky DNA na konci chromozómov nazývané teloméry. Tieto úseky sa po každom delení skracujú až dôjde k odumretiu bunky.

Väčšina vedcov odhaduje maximálny vek človeka na 120 rokov bez génovej manipulácie. Pauling odhadoval maximum dĺžky života až na 150 rokov. Samozrejme, že človek si môže takýto biblický vek užívať len vtedy, keď je zdravý a vitálny. Z historického hľadiska sa vek človeka stále zvyšoval. Prvýkrát v histórii sa však začína znižovať. Čo za to môže?

Napriek modernej medicíne, najnovším informáciám a medicínskej starostlivosti a všeobecnému vzdelaniu prvýkrát v histórii sa vek človeka znižuje.

Samozničujúce sklony

Máme všetky informácie k dispozícii. Vieme, že by sme nemali fajčiť, piť, prejedať sa, nezdravo sa stravovať. Že by sme mali cvičiť, chodiť na čerstvý vzduch, dopriať si odpočinok. No pre ľudí je typické ignorovať riziká, ktoré ohrozujú ich zdravie.

Venovali by ste sa nejakému športu, kebyže viete, že každý pätnásty umiera? Predpokladám, že nie. No podobná štatistika pripadá aj na fajčiarov. A napriek tomu, mnoho ľudí fajčí. Vo všeobecnosti umierajú fajčiari o osem rokov skôr ako nefajčiari.

Ďalším príkladom môže byť strava. Nie je už žiadnym tajomstvom, že strava s pridaným cukrom (keksíky, čokoláda, zmrzlina, hamburgery a podobne) vážne ohrozuje vaše zdravie. Cukor je spúšťačom metabolických chorôb ako je obezita, cukrovka alebo dna. No napriek tomu, konzumácia cukru každým rokom stúpa. Obezita, cukrovka či dna život zásadne skracuje.

Sila mysle

Myšlienky zásadným spôsobom ovplyvňujú stav nášho zdravia. Dokonca sa predpokladá, že je možné si priviesť myšlienkami smrť. Správy o tom sú uverejnené v niektorých vedeckých časopisov.

Jeden z prípadov sa odohral v roku 1987. Hovorí o 32 ročnej pacientke, ktorá trpela 6 rokov anorexiou. Bola liečená psychoterapiou a liekmi počas osemnástich mesiacoch, no bez úspechu. Jej matka ju umiestnila na kliniku kvôli depresiám a nadmernej strate hmotnosti. Pacientka sa pred umiestnením dokonca niekoľkokrát pokúsila aj o samovraždu. Ošetrujúci lekári sa rozhodli prejsť na umelú výživu.

Keď sa to pacientka dozvedela, odmietla súhlasiť. Dokonca vyhlásila, že ak to urobia proti jej vôli, umrie. Doktori nebrali jej hrozby vážne a zaviedli jej sondu s umelou výživou. Na to pacientka onemela, upadla do kómy a nereagovala na žiadne stimuly. Do dvoch hodín bola mŕtva. Pitva nepreukázala žiadne dôvody jej úmrtia (Galvão-Teles a Sampaio, 1987).

Sila smiechu

V jednej štúdii z roku 1989, vedci skúmali vplyv smiechu na imunitný systém. Posadili skupinu študentov medicíny pred 45 minútové video s Gallagerom, vtedy veľmi známym komikom. Odoberali vzorky krvi pred, počas a po sledovaní komédie. Prišli na to, že smiech výrazne zvyšuje bunky imunitného systému ako aj prítomnosť protilátok. Jednoducho povedané:

Chemické zmeny vyvolané smiechom nakopli imunitný systém.

Tieto zmeny boli pozorované dokonca aj po 12 hodinách po pozretí tohto videa.

Imunitný systém je vskutku veľmi závislý od nálady. Keď sa smejeme, podporujeme náš imunitný systém. Pulz stúpa a zároveň sa znižuje vylučovanie stresových hormónov, ktoré oslabujú imunitný systém. Namiesto nich, telu dodávate extra dávky hormónov šťastia a rastových hormónov, hormónov mladosti. Smiech prekrvuje pokožku, posilňuje krvný obeh a srdce.  Doktor Bernie Siegel dokonca kladie dôraz na význam pozitívneho myslenia pri boji proti rakovine.

Malé pomôcky na ceste k optimizmu

Máte plnú hlavu starostí, zatiaľ čo ja si tu dovoľujem tvrdiť, aby ste sa smiali a mysleli optimisticky? Nie je to až také ťažké, treba si len uvedomiť zopár drobností.

Napríklad šťastie je stav mysle a nezávisí od vonkajších okolností. Vy ste pánmi svojich myšlienok a keď sa chcete cítiť šťastne, tak sa pre to rozhodnite. Začnite si svoje šťastie nahovárať, usmejte sa a váš čin prejde aj do vašej mysle a vy skutočne uveríte tomu, že ste naplnení šťastím.

Ďalej, čo sú prekážky a problémy v živote? Berte to len ako vaše nasmerovanie. Neznášate svoju prácu? Trápite sa v nej a nič sa vám nedarí? Možno sa vám snaží „osud“ len ukázať, že to nie je práca pre vás.

Šťastie sa dá skutočne privolať. Neobmedzujte sa len na vonkajšie okolnosti. Buďte naplnení šťastím každú chvíľu vášho života. Úsmev nič nestojí, no vám v konečnom dôsledku prinesie omnoho viac ako by ste možno tušili.


Zdroje: Galvão-Teles, A., and Daniel Sampaio. „Psychologically determined death in anorexia nervosa.“ The Lancet 329.8541 (1987): 1097.Robertshaw, C. S. „The Healing Power of Humor.The Virginia Journal of(2004).theconversation.com: Lust for life: breaking the 120-year barrier in human ageingthelancet.com: Leonard Hayflick and the limits of ageing