Pizza, pasta? Pravda o talianskej kuchyni

Talianska kuchyňa (stredomorská) je popularizovaná najmä vďaka nízkemu výskytu metabolických chorôb a obezity v Taliansku. Talianska kuchyňa sa však netočí len okolo cestovínpizze. Hnutie pizze a cestovín v skutočnosti vzniklo v Amerike u chudobných talianskych imigrantoch. A keďže to, čo jedli Taliani v Amerike nemalo nič spoločné s tým, čo jedli v Taliansku, stredomorská kuchyňa sa zle pochopila.

Okrem toho, americká strava sa presťahovala aj do Talianska, pretože priemyselne spracované potraviny sú lacnejšie a chutia lepšie. A pravá stredomorská kuchyňa (roľnícka strava) sa tak pomaly vytráca. Ak sa chcete tešiť dobrému zdraviu, stredomorská kuchyňa je výbornou voľbou. Ako však vyzerá v skutočnosti pravá stredomorská kuchyňa?

Menej je viac

V talianskej kuchyni platí toto zlaté pravidlo dvojnásobne. Čo to v praxi znamená? Tak napríklad cestoviny, ktoré uvaríte, neutopíte v omáčke, ale dáte omáčku len veľmi striedmo. Taliani sa zvyčajne uskromnia iba s olivovým olejom, soľou a bylinkami. Vo všeobecnosti ich jedlá pozostávajú len z troch či štyroch ingrediencií. Perfektným príkladom sú lasagne. Pravé talianske lasagne sú vysoké palec a pol, medzi vrstvami cestovinových plátkov tenkých ako papier sa nachádza tenká vrstva paradajkovej omáčky. Lasagne sa na záver polejú bešamelovou omáčkou a posypú parmezánom.

Ovocie, zelenina a orechy

Talianska kuchyňa je známa veľkou spotrebou sezónnej zeleniny a ovocia, vďaka čomu Taliani prijímajú veľké množstvo vitamínov, minerálov, fytochemických látok a vlákniny, ktorá je nevyhnutná pri prevencii inzulínovej rezistencie. Orechy zase poskytujú zásobu antioxidantov, vrátane vitamínov (najmä vitamín E), selénu, niektorých fenolických zlúčenín a fytosterolov (látky účinné v boji proti ateroskleróze, rakovine a oxidatívnemu stresu).

Veľká spotreba olivového oleja

Mohli by sme povedať, že olivový olej je pre Talianov základnou potravinou. Pridáva sa všade. Látky obsiahnuté v olivovom oleji sú prospešné pri prevencii rakoviny. Ide o látky, ktoré mimikujú ibuprofen a tlmia zápaly. Ďalej obsahujú skvalény, pri ktorých boli naznačené možné protirakovinové účinky. Olivový olej tiež znižuje hladinu celkového cholesterolu v krvi , LDL – cholesterolu a triglyceridov. Zároveň nemení hladiny HDL cholesterolu (dobrého cholesterolu), ktorý chráni srdce. Okrem toho je olivový olej bohatý na antioxidanty, nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E.

Strukoviny

Strukoviny sú neoddeliteľnou súčasťou stredomorskej kuchyne. Sú bohaté na bielkoviny a vlákninu. Podobne ako v prípade olivového oleja, sa strukoviny spájajú so znižovaním rizika srdcových ochorení a znižujú obsah cholesterolu v krvi.

Celozrnné výrobky

Celozrnné výrobky sú dobrým zdrojom vlákniny, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukrov do krvi. Pomalé a kontinuálne vstrebávanie cukru je dôležité pre udržanie nízkej a stabilnej koncentrácie inzulínu v krvi. Pri vysokých koncentráciách inzulínu v krvi priberáte. Preto je vo všeobecnosti dobré voliť potraviny, ktoré zvyšujú hladiny inzulínu málo a postupne a medzi také potraviny patria aj celozrnné výrobky.

Kvalitné bielkoviny

Taliani prijímajú bielkoviny najmä z mlieka, vajec a rýb. Vajcia sú zdrojom veľmi kvalitných bielkovín, mliečne výrobky obsahujú okrem bielkovín aj nasýtené tuky a ryby sú zdrojom omega-3 mastných kyselín.

Mierne množstvo vína

Víno sa stalo populárne najmä vďaka jeho spojitosti s nízkym výskytom rakoviny v oblasti, kde je zvykom pravidelné pitie tohto hroznového nápoja. Je to najmä vďaka rezveratrolu a ďalším flavonoidom, ktoré víno obsahuje.

Ako bude vyzerať váš nedeľný obed? Obohatíte ho štipkou talianskeho šmrncu alebo ostanete verní slovenskej klasike? Tak či tak vám prajem dobrú chuť a nezabúdajte, že menej je viac.