5 tipov pre výber dobrého výživového poradcu

Výživoví poradcovia sú dnes na každom rohu a stávajú sa módnym trendom. Nejde však len o módu. Vznikli ako reakcia na nové ľudské potreby. Usmerňovanie v stravovaní.

Od momentu, kedy sme nahradili prirodzené potraviny z nášho jedálnička rafinovanými, stále viac ľudí trpí obezitou a metabolickým syndrómom. Pri obrovskom výbere potravín sa voľba správnych potravín stala veľkým problémom.

Každým rokom je stále viac a viac výživových poradcov, ktorí by nám mali pomôcť pri výbere správnych potravín podľa individuálnych potrieb. Napriek tomu však výskyt obezity a metabolického syndrómu neklesá. Práve naopak. Rastie. Prečo je tomu tak?

Ako sa rodí výživový poradca

Na úvod sa treba zamyslieť nad tým ako sa dá získať titul výživového poradcu. Nie je na tom nič ťažké. Sami sa tak nazvete. A dokonca na to nič nepotrebujete. Žiadnu školu, kurzy, certifikáty. Stačí si založiť voľnú živnosť. Pričom vôbec nezáleží na vzdelaní. Takáto živnosť totiž vôbec nie je viazaná na vzdelanie.

Definícia voľnej živnosti na wikipédii:

„ Voľná živnosť je každá ohlasovacia živnosť iná než remeselná živnosť alebo viazaná živnosť. Na prevádzkovanie voľnej živnosti musia byť splnené len všeobecné podmienky (pozri pod živnosť); preukazovanie odbornej ani inej spôsobilosti sa nevyžaduje.„

Príklady činností, ktoré možno vykonávať v rámci voľnej živnosti:

  • koučing – konzultačné a tréningové služby v oblasti ľudských zdrojov (ich rozvoja)
  • konzultačné služby v oblasti osobného manažmentu
  • konzultačné služby v oblasti zdravého spôsobu života, zdravej výživy a tak ďalej
  • certifikácia a konzultácie v oblasti kvality služieb a osôb
  • konzultácie v oblasti spoločenskej etikety

Preto ak ste sa rozhodli obrátiť sa na výživového poradcu, tu je zopár rád, ktoré vám pomôžu pri jeho výbere.

1. Vzdelanie

 Výživový poradca by mal mať adekvátne vysokoškolské vzdelanie z prírodovedných oblastí ako je medicína, biochémia, biológia a podobne. Ani vysoká škola však nestačí.

Osoba, ktorá sa rozhodla stať sa odborníkom na zdravú výživu, musí navyše samostatne študovať odbornú literatúru a musí mať prehľad o najnovších lekárskych a vedeckých poznatkoch. Predtým, ako sa rozhodnete vyberať výživového poradcu, si pokojne overte jeho vzdelanie. Pýtajte sa. Bez obáv si pozrite jeho diplom. Nehanbite sa, ide predsa o vaše zdravie!

Existujú spoločnosti v oblasti výživového poradenstva, ktoré zamestnávajú ľudí rôzneho vzdelania. Minimálne požadované vzdelanie uchádzača o prácu výživového poradcu konkrétnych spoločností, si môžete pozrieť napríklad aj na portáli  profesia.sk. Na obrázkoch sú uvedené reálne príklady z tohto portálu:

Gallee_vyzivovy poradca_1
Príklad 1: Táto spoločnosť vyžaduje minimálne vzdelanie pre uchádzačov stredoškolské s maturitou. Preto na mňa pôsobí nedôveryhodne.

Gallee_vyzivovy poradca_2
Príklad 2: Táto spoločnosť vyžaduje minimálne vzdelanie pre uchádzačov  vysokoškolské a dokonca v konkrétnych oblastiach, ktoré s výživou priamo súvisia. Preto táto spoločnosť vyvoláva vo mne väčšiu dôveru.

2. Skúsenosti

 Skúsenosti sú dobré, ale nezaručia vám spoľahlivého poradcu. Pri výbere výživového poradcu sa môžete sústrediť na referencie od iných ľudí, ktorí majú s poradcom osobné skúsenosti. Najlepšie je, sa s takými osobami stretnúť osobne. Inak sa môže stať, že naletíte na cielené umelo vytvorené referencie na internete.

Pokiaľ nikoho s osobnými skúsenosťami nepoznáte a musíte sa spoľahnúť len na internet, hľadajte čo najpresnejšie referencie. Také, ktoré píšu konkrétne: „Mal výživový poradca kvalitné vybavenie? Osobný a príjemný prístup? Vyriešil moje problémy?“

 Neberte do úvahy referencie typu: „Nespokojný. Poradca je úplne na nič. Je to hlupák. Je to super človek.“ Tieto a podobné referencie majú nulovú výpovednú hodnotu.

Ďalej môžete informácie hľadať na fórach. Stačí keď si do google dáte „meno výživového poradcu“ + „fórum“  a zaručene nájdete nejaké fóra.

No nezabúdajte na jedno. Vytvorenie názoru trvá zväčša zlomok sekundy. Vaše názory nie sú vytvárané na základe dlhodobých skúseností, nie sú analyzované, diskutované a overované. Preto berte názory ľudí s rezervou. Čo vyhovuje im, nemusí vám a naopak.

3. Diagnostické metódy

 Výživový poradca by mal mať prehľad o vašom zdravotnom stave a kvalitné vybavenie pre vlastnú diagnostiku. Výživový poradcovia bežne používajú voľne dostupné diagnostické prístroje, ktoré vypočítajú celkové percento tuku, vody a svalov v tele. Zistite si, či prístroj meria aj percento viscelárneho tuku, pretože to je to, čo vás najviac zaujíma. Pretože viscelárny tuk (tuk, ktorý sa ukladá do orgánov, tzv. „pivné brucho“) vedie k chronickým poruchám metabolizmu. A nedávne štúdie, v ktorých viscelárny tuk v oblasti brucha merali magnetickou rezonanciou zistili, že telesné rozmery a BMI (body mass index) sú v tomto smere irelevantné. Práve viscelárny tuk je ten, čo vyvoláva choroby. Myslite na to, že výsledky sú však len približné.

Príklady ako môžu vyzerať výsledky takého merania: (meranie na prístroji SW Body wision)

Gallee_vyzivovy poradca_3

Zdroj: www.inbody4care.sk

Pokiaľ máte problémy s nadváhou alebo trpíte inými chorobami metabolického syndrómu, predtým ako navštívite poradcu, odporúčam urobiť si endokrinologické vyšetrenie. Vďaka nemu získate obraz o hladinách vašich hormónov. Možno tak prídete aj na dôvod vašich problémov.

4. Osobitný prístup a kontrola vašich výsledkov

Každý sme jedinečný a nie je možné nás zaradiť do tabuľky. Čo funguje u niekoho, neznamená, že bude fungovať u vás. Výživový poradca by mal byť dobre informovaný o vašom zdravotnom stave a tomu prispôsobiť poradenstvo. Mal by zvoliť individuálny prístup a brať do úvahy váš fyzický stav, genetické predispozície, váš metabolizmus či životný štýl.

Vypracovaním jedálnička a cvičebného plánu na mieru by sa úloha poradcu končiť nemala. Mali by ste v rámci programu očakávať opakované vyšetrenia, pri ktorých zistí ako ste v programe pokročili a naďalej pracovať s vašimi výsledkami.

5. Nestrannosť

Pokiaľ vám výživový poradca ponúkne aj výživové doplnky, bez ktorých určite nebudete úspešní, buďte si istí, že toto výživový poradca určite nebude. Ide o obchodníka, ktorý zastupuje určitú firmu. Nemýľte si podnikateľa s výživovým poradcom. Výživový poradca by mal byť nezávislý. Pokiaľ takého nájdete, tak máte šťastie.

Možno si myslíte, že vám výživové doplnky naozaj pomôžu. No nepodľahnite tomuto klamu. Môžu (ale aj nemusia) vám pomôcť  len v tom prípade, že upravíte svoje stravovanie. Úpravou svojej stravy urobíte pre seba určite viac ako keby ste sa stravovali rovnako zle a snažili sa to kompenzovať doplnkami.

Na záver vám poradím, pokiaľ nemusíte, výživového poradcu nehľadajte. Začnite sa vzdelávať v tejto oblasti sami. Nájdite si spoľahlivé zdroje informácii (Pozri: ako vybrať spoľahlivú knihu alebo web o zdravej výžive) a hurá do toho! Pokiaľ ste sa pre výživového poradcu rozhodli, zaplatíte nemalé peniaze. Preto vyberajte uvážene.

Zdroje: Louise et al. „The missing risk: MRI and MRS phenotyping of abdominal adiposity and ectopic fat.“ (2012)main picture: Maja Petric