5 tipov ako vybrať dobrú knihu o zdravej výžive

Rozhodli ste sa, že sa začnete vzdelávať o zdravom životnom štýle a že si k tomuto cieľu vyberiete aj knihu? Obsah týchto kníh vás už v minulosti mohol viackrát sklamať. Sedemdenná diéta nefungovala, po celý rok ste jedli čučoriedky ako odporúčala kniha na imunitu, a aj tak vás na Vianoce dohnala chrípka. Aby toho nebolo málo, váš drahý na zdravú výživu kašle, a je zdravý ako repa. Akú knihu teda vybrať? Riaďte sa týmito piatimi radami a váš výber bude určite úspešný.

1. Vzdelanie autora

Vzdelanie je na prvom mieste. Zistite si o autorovi všetko. Má vysokoškolské vzdelanie z oblasti medicíny alebo prírodných vied? Alebo je vyučený automechanik či kozmetička? Potom tušíte, prečo podľa ich rád, ste neúspešní.

Alebo naopak neviete o danom spisovateľovi nič nájsť. Keď je to tak, možno bude na tom niečo zvláštne, čo myslíte?

2. Krikľavosť neznamená kvalita

Krásne obaly lákajú. Sú robené tak, aby ste z nich nedokázali spustiť oči. A zvnútra je kniha ešte krajšia. Je plná obrázkov, fotografií usmiatych a spokojných ľudí. No čo sa týka obsahu… nič moc. Prešli ste celú tú krásne ilustrovanú knihu a vlastne ste sa vôbec nič nedozvedeli.

Toto pravidlo samozrejme nemôžete aplikovať na všetky knihy. Avšak pri knihe, ktorá má viac fotografií ako textu určite spozornite a nenechajte sa zlákať krásnym vzhľadom.

3. Uvádza kniha zdroje?

Zdroje si môžete pozrieť buď priamo na stranách knihy pod čiarou, zhrnuté za kapitolami alebo úplne na konci. Každý autor má svoj vlastný štýl a spôsob. Je chyba autora, pokiaľ neuvádza žiadne zdroje, z ktorých čerpal.

Ďalším vodítkom môže byť  kvalita a aktuálnosť zdrojov. Ide o zdroje z vedeckých časopisov z posledného obdobia? Super. Potom si môžete byť prakticky istí, že dotyčný autor vie o čom píše. Tiež sleduje najnovšie výskumy, ovláda cudzí jazyk (99% vedeckých publikácii sa píše v anglickom jazyku) a keď spĺňa prvý bod, dokáže tieto výsledky aj logicky spracovať a nájsť spojitosti.

4. Nestrannosť

Skontrolujte si na predných stranách knihy, kým je autor podporovaný. Čo tým myslím? Ukážem vám príklad z minulosti.

V roku 1957 napísal profesor McCollum knihu: A history of nutrition. Vo svojej hrubej, takmer 500 stranovej publikácii, opísal množstvo nezávislých vedeckých experimentov,  ktoré poukazovali na to, že cukor je toxický a označil  ich za chybné. Chyby vraj  nastali v dôsledku zlyhania ľudského faktora. On teda tvrdí, že množstvo nezávislých štúdií, ktoré dospeli k rovnakému názoru, sú chybné?!

Ďalšou otázkou je, odkiaľ mal tento profesor v tej dobe peniaze na publikovanie tak hrubej knihy? Kniha svojich sponzorov rozhodne našla. Kto boli tí sponzori?  Americká spoločnosť pre rafinovaný cukor, ktorá pod sebou zahŕňa obchodné značky ako Coca Cola, Pepsi Cola, Nestlé, Sunschine Snacks… dokopy 45 spoločností. Podozrivé, však? (viac sa dočítate tu)

5. Referencie

Váhate nad kúpou nejakej knihy? Prečítajte si o nej referencie, odporúčania iných ľudí. Takmer v každom internetovom kníhkupectve je možnosť hodnotiť knihy. Prečítajte si, čo o nich píšu ľudia, ktorí tieto knihy čítali.

Príklady na záver

Robert H. Lustig: „Cukor- náš zabijak.“

Autor je doktor, dlhé roky pracuje ako endokrinológ na detskom oddelení v Amerike. Má na starosti obézne deti. V tejto knihe píše o súvislostiach konzumácie cukru a vzniku metabolického syndrómu. Na každej strane sa nachádzajú zdroje informácii- jedná sa o najnovšie vedecké a klinické výsledky. Veľmi spoľahlivý zdroj informácii (recenziu si môžete prečítať na citaj.to).

Udo Pollmer: „Šokujíci pravda o potravinách.“ alebo „Víš, co jíš?“

Autor pracuje v oblasti potravinárskej chémie a je vedeckým pracovníkom Európskeho Inštitútu pre potravinársky priemysel a výživu. Knihy sú písané na výbornej odbornej úrovni a ešte k tomu aj pobavia. Zdroje síce neuvádza, čo však nie je prekážkou, nakoľko tento autor je odborníkom v danej oblasti a má dlhoročné skúsenosti. Veľmi spoľahlivý zdroj informácii.

Michael Pollan: „Dilema všežravce.“

Autor je profesorom žurnalistiky a vo svojom diele sa zameriava na veľkovýrobu potravín v USA. Vo svojej knihe putuje krajinou, osobne sa stretáva s rôznymi ľuďmi z tejto oblasti a diskutuje aj o dopade produkcie potravín na krajinu a zvieratá, ale aj na naše stravovacie návyky. V knihe uvádza zdroje informácií, ktoré tiež uvádza na svojej webovej stránke. Tiež veľmi spoľahlivý zdroj informácii.